Prețuri ale caselor înregistrate în PE28 și verificări locale

England și Wales · data build 2026-11-06 · referință eșantion, nu o evaluare

PE28 are 1,634 tranzacții rezidențiale standard înregistrate în intervalul de 24 luni de la 2024-10-01 la 2026-09-30. Vânzarea mediană înregistrată este £356,123. Acestea sunt înregistrări ale vânzărilor finalizate, nu prețuri cerute sau o estimare a unei anumite locuințe.

Cont separat pentru cel mai mare grup publicat aici: 846 vânzări, cu o medie de £450,000. Eșantionul include 199 tranzacții de construcții noi și 1435 tranzacții de locuințe existente. O schimbare în acest mix poate modifica media fără ca aceeași locuință să își schimbe valoarea.

Prețuri înregistrate după tipul locuinței · PE28
Tipul locuințeiVânzăriMedianăMijloc 50% (Q1–Q3)
Casă individuală846£450,000£372,625–£585,000
Casă cuplată477£297,000£255,000–£355,000
Casă înșiruită253£260,000£220,000–£310,000
Apartamente / maisonettes58£169,500£119,438–£215,000

Sunt afișate doar grupurile cu cel puțin 10 înregistrări. Cuartilele folosesc interpolarea liniară; intervalul din mijloc 50% este o distribuție a prețurilor înregistrate, nu un interval de predicție. Pagina necesită cel puțin 30 tranzacții și două tipuri de locuințe publicabile.

Casele de tip Detached au cea mai mare mediană publicată în PE28, £450,000, comparativ cu £169,500 pentru flats / maisonettes. Diferența este de £280,500; aceasta compară locuințe diferite, nu efectul schimbării tipului unei locuințe.

Vânzările de locuințe existente constituie 87.8% din acest eșantion. Subgrupul de construcții noi are 199 înregistrări.

Impozitul la achiziție la valoarea mediană înregistrată

Exemplele utilizează £356,123 și finalizarea la 6 noiembrie 2026, pentru un cumpărător individual rezident în UK. Alte costuri, tranzacții corelate, achiziții prin companie și scutiri speciale sunt excluse. Statutul de prim cumpărător trebuie să îndeplinească condițiile oficiale.

Calculat prin aceeași funcție calcTax ca și calculator de taxe independent; verificați propriile date acolo.

Consilii care acoperă acest cod poștal

Huntingdonshire (E07000011): Band D £2,556 pentru 2026–27. Un outcode poate traversa granițele consiliilor; utilizați consiliul pentru adresa exactă.

Bedford (E06000055): Band D £2,472 pentru 2026–27. Un cod poștal (outcode) poate traversa limitele consiliului; utilizați consiliul pentru adresa exactă.

Fenland (E07000010): Band D £2,538 pentru 2026–27. Un cod poștal exterior poate traversa limitele consiliului; utilizați consiliul pentru adresa exactă.

East Cambridgeshire (E07000009): Band D £2,485 pentru 2026–27. Un outcode poate traversa limitele consiliului; utilizați consiliul pentru adresa exactă.

South Cambridgeshire (E07000012): Band D £2,536 pentru 2026–27. Un outcode poate traversa granițele consiliului; utilizați consiliul pentru adresa exactă.

Sursă: Tabelele MHCLG Council Tax, publicat 2026-03-25. Band D este o bandă de referință, nu cea mai comună bandă din acest outcode. O distribuție a benzilor de proprietate nu a fost importată.

HPI oficial: contextul consiliului local

Huntingdonshire (E07000011): indice 100.20 în 2026-08, comparat cu 99.10 în 2025-08. Modificarea anuală a indicelui 1.11%. Aceasta este seria consiliului, nu o tendință de outcode.

Bedford (E06000055): indice 105.20 în 2026-08, comparat cu 104.00 în 2025-08. Variație anuală a indicelui 1.15%. Aceasta este seria consiliului, nu o tendință a codului poștal.

Fenland (E07000010): indice 95.50 în 2026-08, comparat cu 92.80 în 2025-08. Modificare anuală a indicelui 2.91%. Aceasta este seria consiliului, nu o tendință a codului poștal.

East Cambridgeshire (E07000009): indice 106.30 în 2026-08, comparat cu 104.20 în 2025-08. Variația anuală a indicelui 2.02%. Aceasta este seria consiliului, nu o tendință a codului poștal.

South Cambridgeshire (E07000012): indice 103.40 în 2026-08, comparat cu 103.20 în 2025-08. Schimbarea anuală a indicelui 0.19%. Aceasta este seria consiliului, nu o tendință de outcode.

Sursă: HM Land Registry UK HPI, observație din august 2026, publicată la 21 octombrie 2026. Provizoriu și supus revizuirii; indicele este separat de mediana tranzacțiilor de mai sus.

Școli lângă centrul postcode

Acestea sunt cele mai apropiate școli candidate pentru PE28 2LB în setul de date Ofsted importat, ordonate după distanța în linie dreaptă. Aceasta nu este o verificare a zonei de captare pentru admiteri sau un clasament; școlile din afara acestui set de date pot lipsi.

Sursă: Informații de management Ofsted, extras 2026-09-30. Doar nume și link-uri oficiale; nu sunt reproduse grade de inspecție.

Acoperire pentru PE28

Nu sunt încă disponibile: HPI specific outcode-ului (seria consiliului este afișată mai sus); cota de suprafață a terenului în Flood Zone 2/3; numărul de avertizări recente; cea mai comună bandă de council tax; eșantion de chirie; număr de infracțiuni. Lipsa datelor nu înseamnă risc zero sau scăzut.

Înregistrări inundații Anglia: Agenția de Mediu. Poligoanele de inundații și istoricul avertizărilor nu au fost agregate pentru acest outcode.

Consultați riscul de inundații și planificarea la postcode dumneavoastră

Harta se deschide numai după ce apăsați butonul. Codurile poștale localizează un centru aproximativ, nu o graniță a proprietății.

Surse, filtre exacte, quartile, lacune cunoscute și licențe · Fereastră de date 2024-10-01–2026-09-30; sursa aplicată ultima dată 2026-11-05T10:12:06.349590. Conține date HM Land Registry © Crown drepturi de autor și drepturi de bază de date 2021, licențiate sub OGL v3.0. Ofsted și MHCLG: conține informații din sectorul public licențiate sub OGL v3.0.

Îndrumări oficiale

Catalog actualizat:

Sursele se pot schimba. Consultați îndrumările originale pentru țara relevantă; un link nu confirmă că o dispoziție este în vigoare.

Toate sursele oficiale

Meniu

Instrumente gratuite

Alege limba